درباره ما

بنیاد بین‌المللی آفاق نور بیان در سال ۱۳۹۲ با رویکرد نشر معارف قرآن و عترت در جمهوری اسلامی و انتقال و بازتاب آن در گستره جهانی شکل گرفت. این بنیاد -که سابقاً با نام موسسه فرهنگی دارالذکر فعالیت داشته- با بیش از دو دهه سال سابقه فعالیت در عرصه‌های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی در زمینه نشر فرهنگ قرآن و اهل‌بیت(ع)، تاکنون موفق شده است بالغ بر ۱۱۰ اثر تولید کند که اکثر آنها به عنوان متن درسی در مراکز حوزوی و دانشگاهی داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و برخی دیگر نیز به بیش از ۲۲ زبان زنده دنیا ترجمه شده است.


این بنیاد برای ارتقای کمّی و کیفی و انسجام برنامههای خود به ساخت محلی مناسب (در هشت طبقه) اقدام کرده که در آن، شش استودیوی صوتی و تصویری احداث شده که در دو طبقه آن ظرفیت به کارگیری حداقل ۲۰۰ نیروی انسانی جهت انجام برنامههای فوق الذکر وجود دارد.

برخی اهداف بنیاد

  • اشاعه و ترویج آیات و مفاهیم قرآن کریم در حوزه‌ فرهنگ عمومی و تجلی آن در نمادسازی‌‌، محاوره‌های مردمی‌‌، تبلیغات رسانه‌ای و … ؛
  • تلاش به منظور عملی‌شدن فرهنگ قرآن و عترت در ابعاد فردی و اجتماعی؛
  • تبلیغ‌‌، گسترش و تعمیق فرهنگ روح‌بخش اسلام با تأکید بر آرمان‌ها و ارزش‌های معنوی و فرهنگ اسلامی در سطح بین‌الملل؛
  • نهادینه کردن سخنان مقام عظمای ولایت و تبیین و تحلیل دیدگاه‌های معظم‌له در حوزه‌های دینی و اشاعه آن در سطح بین‌الملل؛
  • تلاش برای تأثیرگذاری در حوزه فضای مجازی و مقابله با شبهه‌افکنی و وارونه جلوه‌دادن اسلام

برخی بخش‌های موسسه

› واحد فن‌آوری‌ اطلاعات
توجه به اقتضائات موجود در حوزه بین‌الملل و الزامات بایسته آن، لزوم برنامه‌ریزی برای مقابله با تهدیدهای فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و جنگ نرم را دوچندان نموده است. در این راستا و با اقدام مقدماتی که صورت پذیرفته، تنها بخش فضای مجازی این بنیاد ظرفیت دارد تا حداقل ۲۵۰ کاربر اینترنتی را جهت انجام برنامه‌های خود فعال سازد.

› حوزه روابط بین‌الملل
بخش «روابط بین‌الملل» در بنیاد وظیفه برقراری ارتباطات فرهنگی با فعالان رسانه‌ای، هنری و دینی را در جهان بعهده دارد. در حال حاضر ۲۰ نفر از کارشناسان و مترجمان این بنیاد در قالب ۶ زبان با سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در ارتباط و تعامل هستند.
این بنیاد امیدوار است با اتکاء به ذات احدیت و توسل به ذات مقدس ائمه اطهار (ع) به خصوص حضرت بقیه الله الاعظم (عج) بتواند ‌دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی را که مرهون مجاهدت‌های معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی(قدس سره) و خون گرانقدر شهدا است را در ذیل تبعیت از منویّات و‌ رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به نحو شایسته به پیش ببرد.

چشم انداز بنیاد

این بنیاد با عنایت به رسالت بین‌المللی و فرهنگی – رسانه‌ای خود، در نظر دارد به منظور تاثیر بر مخاطبان در سراسر جهان، طرح‌های ذیل را عملیاتی نماید:

تألیف و تدوین متون متناسب و اِعمال ویراست فرهنگی در آثار تولید شده داخلی و فرآوری آنها متناسب با نیازهای جامعه مخاطب در سطح بینالملل (مسیحیان، بودائیان، هندوها و …) ؛
ترجمه آثار مکتوب به بیش از ۴۰ زبان خارجی و تبدیل آنها به برنامههای متنوع رادیویی، تلویزیونی و اینترنتی؛
پشتیبانی از شبکههای ماهوارهای شیعی و اهل سنت همسو و مقابله با سایتهای ضد اسلامی از طریق برنامه‌های تولید شده.

تیم محتوایی موسسه